POSŁUCHAJ ZWIASTUNA AUDIOBOOKA

Hans Christian Andersen (1805-1875) postrzegany jest uᅠnas jako autor piszący dla dzieci. Nowy przekład ponad stu sześćdziesięciu baśni i opowieści, który ukazał się wᅠ2006 roku, odkrywa szczególne walory jego prozy odczytywane przede wszystkim przez czytelników dorosłych. Do nich adresowana jest również ta książka. Andersen próbował sił w wielu gatunkach. Jest autorem m.in. sześciu powieści, pięciu interesujących opisów podróży, ponad tysiąca wierszy, kilkudziesięciu utworów scenicznych. Przez całe dorosłe życie pisał też dziennik opublikowany wᅠdziesięciu tomach w 1975 roku, aᅠwydana wᅠDanii korespondencja pisarzaᅠzᅠprzyjaciółmi liczy więcej niż czterdzieści tomów iᅠobejmuje ponad trzynaście tysięcy listów. Cała ta spuścizna rzuca nowe, interesujące światło na wielkiego Duńczyka. Niniejsza książka otwiera serię, która przybliży czytelnikowi polskiemu Andersena piszącego dla dorosłych.

Kilka refleksji tłumaczki Andersena, Bogusławy Sochańskiej

 

Książka z obrazkami bez obrazków, choć dziś znana nielicznym, cieszyła się ogromnym powodzeniem, a sam Andersen uważał ją za jeden ze swoich najlepszych utworów. Jest to książka przede wszystkim dla dorosłych. Ukazała się w 1839 r. Od debiutu pisarza minęło dziesięć lat, znany był w wielu krajach Europy, choć jeszcze nie z powodu baśni. Jesienią tego roku tak zwierzał się w liście przyjaciółce: „(...) Książka z obrazkami bez obrazków ukaże się na Nowy Rok, i mimo że nie mam odwagi nazwać jej najlepszą z moich prac – choć w gruncie rzeczy tak uważam – to nie boję się powiedzieć, że należy do tych, które interesują mnie najbardziej (...) natury poetyckie uznają ją za tomik wierszy prozą”. Sława, jaką Andersen zyskał dzięki tej niewielkiej książce, przeszła jego najśmielsze oczekiwania.

 

Autorem rysunków zdobiących nasze wydanie jest legenda duńskiej ilustracji książkowej, Ib Spang Olsen.

 

Posłuchaj posłowia B. Sochańskiej do Książki z obrazkami bez obrazków (18 min), które szczegółowo omawia jej historię.

Nasz audiobook jest wyjątkowy. To kameralna superprodukcja. Czyta go bajecznie aktor Teatru Polskiego Radia ADAM BAUMAN – piękny, męski a zarazem ciepły i barwny głos. Towarzyszy mu aktorka  KATARZYNA MARIA ZIELIŃSKA.

Całość zilustrował muzyką, dźwiękami i wyreżyserował PIOTR ŁYCZKOWSKI, autor projektu czytagramy.pl, czyli słuchowisk realizowanych na żywo przed publicznością. To ponad dwie godziny księżycowej wędrówki po całym świecie czasów Andersena. Posłuchaj, co opowiadał księżyc…